Obvyklý průběh lekcí jógy - všechny úrovně

Relaxace

Řízené uvolnění těla, zklidnění dechu i mysli, zaostření pozornosti na svůj vnitřní prostor - uvědomění si sám sebe / sama sebe

15

minut

Cvičení

Protahovací a spinální cviky.

Jednotlivé ásány (pozice těla) s důrazem na správné provedení, dech a vnitřní koncentraci. 

Sestavy - dynamické cvičení zahrnující několik samostatných ásán. V souladu s dechem se plynule přechází z jedné pozice do druhé.

50

minut

Pránájáma

Koncentrace

Meditace

Práce s pozorností - mentální techniky, které slouží k utišení myšlenek a emocí, abychom mohli z těla, mysli a vědomí vytvořit jeden harmonický celek a obnovit tak spojení individuálního Já s universálním Bytím.

Tyto techniky se často prolínají a přecházejí jedna do druhé. 

Pránájáma - práce s energií, dechové cvičení.

Koncentrace - soustředění mysli na jeden objekt (čakry, tok energie, dýchání, zvuk,...).

Meditace - stav, kdy je mysl zbavená všech myšlenek a my jsme mentálně propojení s Absolutnem.

15 minut

 

Každá lekce je jiná - její průběh závisí na potřebách a energiích, které si "přinesete" s sebou na cvičení. Tím se může ovlivnit délka některé fáze (např. relaxace či meditace), dynamika ásan a sestav či třeba volba pránájámy a způsob meditace.

Skladbu ásán v jednotlivých lekcích volím též s přihlédnutím na lunární fázi a postavení Měsíce ve zvěrokruhu. 


Vliv Luny na lidský organismus

Luna ovlivňuje náš každodenní život stejně, jako každodenně vyvolává mořský příliv a odliv.

Na lidský organismus působí velmi výrazně na fyzické i energetické úrovni. O účincích během lunárních fází (zvláště úplňku a novoluní) se snad nemusím ani zmiňovat, ale méně známým faktem v dnešní době je, že jak Luna po nebi cestuje zvěrokruhem, cestuje její vliv i našim tělem. Každým z 12 znamení (a souvisejících lidských orgánů) prochází 2-3 dny. V této době cokoliv, co pro daný orgán uděláme, působí dvojnásob pozitivně, preventivně a léčebně. Proto se vracím k moudrosti našich předků a během  svých lekcí tyto znalosti využívám.

 • Skopec - hlava, mozek, oči, nos. V tyto dny můžete na lekci očekávat více ásán na prokrvení hlavy, oční jógu, mimickou jógu, intenzívní pránájámu. Pozornost budeme věnovat našemu třetímu oku - sídlu intuice (6. čakře) a samozřejmě neopomeneme ani čakru korunní (7.).
 • Býk - čelisti, uši, šíje, ramena, krční oblast. Zaměříme se na 5. čakru, která ovlivňuje komunikaci, hlasivky a hlavně štítnou žlázu, jejíž činnost výběrem ásán podpoříme.
 • Blíženci - ramena, paže, ruce, průdušky a horní cesty dýchací. Najdeme si chvilku na jógu rukou a reflexní terapii.
 • Rak - hruď, plíce, žaludek, játra a žlučník. Očekávejte více torzních ásán, trigony, trávící oheň.
 • Lev - srdce, krevní oběh, záda, bránice. Dynamicky cvičené sestavy, koncentrace a meditace na srdeční čakru.
 • Panna - oblast břicha, trávící orgány. Zaměříme se na 3. čakru (centrum naší energie) - posílíme břišní svaly, které podpírají bederní páteř, zacvičíme si obrácené polohy s koncentrací na vnitřní orgány, trávící oheň.
 • Váhy - boky, ledviny, močový měchýř. Pročistíme ledviny, uvolníme a rozhýbáme kyčle.
 • Štír - pohlavní orgány, močové cesty. Určitě nezapomeneme na ašvini mudru, která posiluje svaly pánevního dna a probouzí Kundalíny (hadí sílu).
 • Střelec - stehna, žíly, křížová kost, pohyblivost. Opět ašvini mudra a pořádně posílíme stehna
 • Kozoroh - kolena, vazy, šlachy, kosti, klouby. Dáme si pořádně do těla :-)
 • Vodnář - lýtka a kotníky.
 • Ryby - nohy, chodidla, lymfatický systém. V tyto dny si vyčleníme pár minut na masáž reflexních zón na chodidlech a určitě nezapomeneme na obrácené polohy, při kterých se obrací i tok lymfy.